Electronics Projects, Circuit Diagrams

Electronic Circuits Design of Electronics Projects

Circuite electronice, scheme si montaje

Poll

Reprezinta acest chip "semnul fiarei"?

Da
4 (100%)
Nu
0 (0%)

Total Members Voted: 4

Author Topic: Verichip , RFID mark of the beast ?  (Read 4394 times)

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
Verichip , RFID mark of the beast ?
« on: March 07, 2009, 10:39:14 AM »
Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte.  Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei.  Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase. (Capitolul 13, Alineatele 16-18, Apocalipsa dupa Sf. Ioan)

Ce este verichip ?

Verichip este un chip produs de Verichip Corporation cu ajutorul caruia se pot face anumite identificari utilizand technologia radio  (RFID radio frequency identification).
Aceasta technologie RFID permite stocarea si identificarea automata a datelor de la distanta .
Pentru a putea face acest lucru este nevoie ca un dispozitiv master rfid care sa comunice cu unul slave  , asemanator technologiei bluetooth .
Datele furnizate de un miniemitator (dispozitiv slave ) sunt citite si verificate de dispozitivul master .
Acest dispozitiv poate si este utilizat pentru identificarea  , urmarirea unor obiecte , animale si chiar  persoane .
Primul microchip implantabil la om a fost produs in anul 2002  in SUA ; numarul de chipuri implantate la om crescand continuu.

« Last Edit: March 07, 2009, 10:49:36 AM by eltech »

Offline holbos

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
Re: Verichip , RFID mark of the beast ?
« Reply #1 on: March 10, 2009, 06:26:58 PM »
Astfel de technologii o sa se foloseasca din ce in ce mai mult dar cred ca sunt prea multe asemanari si prea mult se potriveste textul respectiv ca sa fie o simpla coincidenta.

Offline unu

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
Re: Verichip , RFID mark of the beast ?
« Reply #2 on: March 22, 2009, 09:48:58 AM »
Orice technologie cred ca are partile ei bune si rele si poate fi utilizata pentru a face bine sau rau .
Technologia RFID care este utilizata si la verichip poate fi utilizata si in alte aplicatii folositoare .
Dar partea cu chipurile implantate la oameni este o porcarie .... parerea mea