Electronics Projects, Circuit Diagrams

Electronic Circuits Design of Electronics Projects

Circuite electronice, scheme si montaje

Author Topic: Ajutor Orcad  (Read 4876 times)

Offline unu

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
Ajutor Orcad
« on: March 21, 2009, 11:54:20 AM »
Am nevoie de putin ajutor la orcad .
Vreau sa pun un plan la masa si la alimentare ca sa nu mai trag fire pe pcb . Cum pot face asa ceva?
Stiu ca exista o optiune undeva la orcad cu ajutorul caruia daca selectezi o componenta din pcb iti afiseaza si in schema ? Unde trebe sa o activez?
Multumesc

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
Re: Ajutor Orcad
« Reply #1 on: March 21, 2009, 02:41:26 PM »
Faci Click dreapta new obstacle si la proprietati setezi proprietatile Obstacle type Copper pour ; la net attachment selectezi gnd sau ce fir vrei si la hatch pattern selectezi modul de hasurare .
Pentru a comunica capturecis cu Layout trebuie sa bifezi la options in Capture Cis enable Inter tool communication .

Offline unu

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
« Reply #2 on: March 22, 2009, 09:39:08 AM »
Am reusit sa pun plan de masa si alimentare dar grid-ul (partea hasurata de la plan) e rara .
cand vreau sa listez pcb-ul sa il fac practic o sa se umple ?sau trebe sa il setez sa fie mai des?
La inter tool comunication nu merge daca selectez in schema sa imi arate componenta de pe pcb?

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
« Reply #3 on: March 24, 2009, 06:30:58 PM »
Planul de masa si alimentare trebuie sa aiba o hasurare mai deasa ( cum apar pe desen asa apar si pe pcb) .
Inter tool communication functioneaza la selectarea unei componente din layout , nu a unei componente din capture cis