Electronics Projects, Circuit Diagrams

Electronic Circuits Design of Electronics Projects

Circuite electronice, scheme si montaje

Author Topic: Incarcatoare de acumulatori  (Read 11318 times)

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
Incarcatoare de acumulatori
« on: April 27, 2009, 12:28:20 AM »
Interesant e ca pt. accu cu gel-SLA-e necesar un incarcator cu UC 3906...La accu cu acid lichid merge si o dioda cu un bec.
O sa pun pdf cu UC 3906 si mai am ceva pt.alte baterii.
« Last Edit: April 29, 2009, 06:15:53 PM by eltech »

Offline u4

• Jr. Member
  • **
Re: Incarcatorae de acumulatori
« Reply #1 on: April 27, 2009, 05:57:25 PM »
Cred ca ar functiona incarcarea si fara un asemenea controler si la acumulatorii cu gel daca curentul de incarcare ar fi mic si s-ar deconecta din timp acumulatorul in momentul in care este incarcat .
Banuiesc ca aceste acumulatoare (cu gel)se deterioreaza mai usor daca curentul de incarcare nu este ok din cauza ca gelul respectiv are o densitate mai mare .

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
uc3906
« Reply #2 on: April 28, 2009, 02:29:23 PM »
asta(uc) incarca in trepte,in asa fel ca nu ajunge sa fiarba bateria;dupa ce se evapora apa din gel, de unde sti cata a fost-pt complectare-ca sa-i faci densitatea la loc?
curentul de incarcare e ca si la acid Ii=C/10(verificat si valabil,cel mai),chestia e ca uc-ul are niste comparatoare care ....tensiuni....curenti....=>incarcare completa .
in upc-uri incarcare se face cu LM 317 sau ceva similar,limitat la ~14v,iar la auto unde se cer curenti mari recomandabil un incarcator dedicat(cu UC,PIC,Atmel,GAL....)sau poti folosi unu simplu da plangi langa baterie, de doua ori din trei. :o

Offline u4

• Jr. Member
  • **
Re: Incarcatorae de acumulatori
« Reply #3 on: April 29, 2009, 06:41:01 AM »
Banuiesc ca daca un acumulator cu gel incepe sa fiarba o sa se distruga ca si cel cu acid ; diferenta fiind ca cel cu acid o sa reziste mai mult la "fierbere" . Pentru masurarea densitatii exista niste densimetre care se pot utiliza penntru acumulatoarele cu acid .
Am observat ca schema nu e foarte complicata si poate fi adaptata pentru diferite tipuri de acumulatoare .

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
Re: uc3906
« Reply #4 on: April 29, 2009, 06:19:10 PM »
in upc-uri incarcare se face cu LM 317 sau ceva similar,limitat la ~14v,iar la auto unde se cer curenti mari recomandabil un incarcator dedicat(cu UC,PIC,Atmel,GAL....)sau poti folosi unu simplu da plangi langa baterie, de doua ori din trei. :o
Ce sunt UPC-urile ? UPS-uri (uninterruptible power supply )?

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
densimetre,da...
« Reply #5 on: May 02, 2009, 12:13:16 AM »
...dar ca sa masoriri ceva cu ele tre sa scoti putin electrolit,si dupa cum se zice gelul nu curge...

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
de fapt era UPS
« Reply #6 on: May 02, 2009, 12:16:53 AM »
...din graba UPC
si cum pot sa atasez fisiere de  o marime data?in cazul de fata~600 si ceva de k?

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
Incarcator de acumulatori SLA(sealed lead acid)
« Reply #7 on: May 05, 2009, 10:08:17 AM »
un document-28 pagini- in format pdf

Offline unu

• Jr. Member
  • **
Re: Incarcatoare de acumulatori
« Reply #8 on: May 06, 2009, 06:13:59 AM »
Foarte bun documentul !
 Nu stiti o schema cu care se pot incarca baterii Li+ cum este bateria de bios din pc?

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
bateria litiu
« Reply #9 on: May 06, 2009, 06:40:24 PM »
Aia din calc(placa de baza) nu se incarca...daca o pui la incarcat o sa faca precum grenada!auditiv si fizic si ce-i in jur!(s-a facut proba practica si bateria a redecorat camera)si  daca o sa incerci o sa redescoperi intelesul unor cuvinte,cum ar fi:pericol de moarte,nu face,NU,eventual o sa-i spui la Sfantu Petru-el te intampina-ca nu o sa se mai repete.
Bateriile reincarcabile  cu litiu-astea necesita CI specializate pt. incarcare care urmaresc I si U,sint termocompensate si relativ scumpe;la un celular sau notebook se justifica.In lipsa CI iar ajungi sa dai mana cu Sfantu... ;)

Offline unu

• Jr. Member
  • **
« Reply #10 on: May 06, 2009, 09:14:36 PM »
Inseamna ca e o simpla baterie ...
Nu este reincarcata in timp ce functioneaza calculatorul ?
Am vazut ca tin cativa ani si credeam ca se reancarca cu un curent mic .

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: May 07, 2009, 08:56:58 PM »
Bateriile de genul asta nu se incarca,se schimba;ca tine ani buni e alta poveste...rusi se laudau ca bateriile lor cu osmiu merg 12 ani(asta am citit in ani 80).
Compara pretul unei bat.CR cu o baterie AAA.