Electronics Projects, Circuit Diagrams

Electronic Circuits Design of Electronics Projects

Circuite electronice, scheme si montaje

Author Topic: SMD  (Read 4882 times)

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
  • Rating: 0
SMD
« on: May 05, 2009, 10:00:59 AM »
Stie careva de unde se pot achizitiona componente smd in cantitati decente?asta in termeni reali(ex.: ca de min 100 buc am mai auzit,ca am nevoie de 10 si pe restul de 90 le pun la pastrat?)

Offline unu

• Jr. Member
  • **
Re: SMD
« Reply #1 on: May 06, 2009, 06:06:58 AM »
Componente SMD in cantitati mai mici  nu se prea dau .
Am vazut ca la adelaida poti comanda cate 10 bucati pe internet ( dar  suma minima de comanda e 20 de lei )
Incearca la mai multe magazine sau daca nu gasesti cauta sa cumperi impreuna cu cineva si sa le impartiti.

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: May 07, 2009, 09:26:45 PM »
Multumesc de informatie,dar la preturile pe care le practica adelaida,mai bine iau 100 buc. si tot mai eftin ies,cu mult... ca vreau ~100 de valori.Daca le iau de la www.tme.eu (cu de 5ori mai putin+ce varianta de capsula vreu+ce valoare 'ciudata' vreau+inca ceva) si platesc 7 euro transportul ~=30lei si de la adelaida e ~=15lei.

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
« Reply #3 on: May 08, 2009, 06:36:10 AM »
Am vazut ca de aproximativ o luna cei de la tme.eu au deschis si in Romania (timisoara parca ) .
Multe din magazinele din Romania cumpara piese de la distribuitori gen TME si adaosul este cel putin dublu daca nu de cateva ori mai mare .

Offline tyc

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: May 11, 2009, 11:24:04 PM »
ciudat
stiu cine cumpara indirect de la ei cu 10% adaos si am sa apelez si eu respectivul