Electronics Projects, Circuit Diagrams

Electronic Circuits Design of Electronics Projects

Circuite electronice, scheme si montaje

Author Topic: Modem Huawei fonctioneaza ca si network card  (Read 4051 times)

Offline rromcic

• Newbie
  • *
  • Rating: 0
Modem Huawei fonctioneaza ca si network card
« on: September 27, 2009, 12:28:34 PM »
Da-mi voie sa trec la romana poate asa ne intelegem mai bine (cu engleza nu stau super):

Problema e urmatoarea:
Modemul Huawei E180 l-am trecut in regim fara CD cu comanda AT^U2DIAG=0
Dupa o perioada a aparut necesitatea sa intorc inapoi CD-ul insa nu primeste comenzile AT^U2DIAG=1 / AT^U2DIAG=255 ci doar AT^U2DIAG=0 / AT^U2DIAG=256.
Citind forumul am dat AT^U2DIAG=267 si a aparut CD-ul insa modemul a devenit placa de retea, acum nu mai pot da careva comenzi in hyperterminal deoarece nu este modem (nu este pe COM port)
« Last Edit: September 27, 2009, 06:11:50 PM by eltech »

Offline eltech

• Administrator
  • Sr. Member
  • Rating: 4
    • Electroniq.net
Re: Modem Huawei fonctioneaza ca si network card
« Reply #1 on: September 27, 2009, 06:35:18 PM »
Modemul functioneaza chiar si fara CD ( soft-ul poate fi descarcat de pe internet ) .
Am patit si eu dar am rezolvat cu dezinstalarea driverelor si reinstalarea lor + comanda AT^U2DIAG=255.
Uita-te vezi daca cu modemul conectat iti apare ceva la serial port (modemul) .
Daca nu apare pe portul serial verifica porturile disponibile in Hyper Terminal si incearca sa trimiti comenzi pe rand la porturi .
Daca modemul apare ca si netork card e posibil sa nu primesti Ok in Hyper Terminal .
Dupa ce trimiti comenzile deconecteaza modemul de la pc si reconecteaza-l .
Foloseste copy si paste pentru a trimite comenzile ( e posibil sa nu apara scrise in fereastra din Hyper Terminal ) ; dupa fiecare comanda "paste " apasa enter - deconectezi modemul - reconectezi modemul .
E posibil ca in timpul transmiterii comenzilor fereastra Hyper terminal sa se blocheze .
Prima data incearca sa trimiti comanda la portul serial la care era vazut inainte modemul .